Ogród nieformalny, dużo przestrzeni, niskie nasadzenia, Trzebnica

1. Ogólna charakterystyka działki oraz zabudowań.

PPrzedmiotowa działka zlokalizowana jest w Trzebnicy. Powierzchnia terenu to ok. 1100 m2. Na posesji znajduje się nowo wybudowany dom z użytkowym poddaszem oraz dużym tarasem od strony południowej. Wybudowano także altanę, klomb na zioła oraz domek na narzędzia. Na końcu działki znajduje się skarpa o silnym nachyleniu, którą należy umocnić i obsadzić odpowiednimi roślinami. Cechą charakterystyczną ogrodu ma być przestronność. Z tego względu wybrano styl nieformalny, z luźno biegnącymi łukami i sporą przestrzenią trawnikową.

2. Założenia projektowe.

Teren działki podzielono na trzy strefy funkcjonalne: reprezentacyjną, rekreacyjną oraz użytkową. Część reprezentacyjna - czyli frontowa - została zaprojektowana w ten sposób, aby przez cały rok wyglądała interesująco. Dominują rośliny zimozielone, m.in. pierisy, skimmie, kalmie, kiścienie, różaneczniki, azalie oraz laurowiśnie. Jako ciekawy akcent kolorystyczny zaproponowano miłorząb dwuklapowy w odmianie Saratoga. Roślinami iglastymi, znoszącymi częściowe zacienie, są cisy, zarówno w formach płożących jak i kolumnowych, a także choina kanadyjska w niewysokiej odmianie Jeddeloh. Uzupełnieniem będą funkie o liściach złotych i niebieski, berberysy oraz trzmielina Fortunea.

Podjazd do garażu zaprojektowano z tego samego materiału, co istniejąca ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych (bruk betonowy Libet). Jako element dekoracyjny zastosowano okrągłą donicę obłożoną łupkiem granitowym. Rabata przylegająca do niej została wysypana klińcem granitowym szaro-rudym o frakcji 4-25mm, by wyeksponować posadzone w nim rośliny.

Od strony zachodniej budynku, zamiast zwykłej siatki ogrodzeniowej, zgodnie z wytycznymi Inwestorów, zaprojektowano przesłony drewniane, obsadzone pnączami nie wymagającymi podpór. Są to bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapowy. Nawierzchnia została wyłożona brukiem betonowym Libet. W celu oddzielenia frontu od pozostałej części ogrodu wkomponowano trejaż z pergolą, które porośnięte przywarką japońską doskonale przysłonią widok z ulicy na ogród. Za pergolą posadzono ostrokrzewy Meservy, które obsypane czerwonymi koralami będą ozdobą także zimą, azalie gandawskie o przeuroczych łososiowych kwiatach, cisy, trzmieliny oraz serduszkę okazałą o delikatnych różowych kwiatuszkach przypominających serca i łezki. Z uwagi na fakt, iż w/w serduszka po przekwitnięciu zanika, została posadzona z tyłu rabaty.

Od strony wschodniej budynku także zaproponowano trejaż z pergolą, który pozwoli cieszyć się intymnością w dalszej części posesji. Zostanie porośnięty przez zimozielony wiciokrzew japoński o żółtawych kwiatach oraz powojnik Cecile w odcieniu fioletu. Tuż za przegrodą zobaczymy m.in. świerk czarny Nana w formie karłowej, urocze tawułki Arendsa o różowych kolbach, pigwowce, cisy, bukszpany kuliste, trzykrotki o złotych liściach oraz hortensję bukietową. Nawierzchnia została wyłożona z płyt granitowych (ew. betonowych), zatopionych w murawie. Powiększa to optycznie przestrzeń i wprowadza więcej zieleni.

Przechodzimy do strefy wypoczynkowej, gdzie głównymi miejscami relaksu są na pewno przestronny taras oraz drewniana altana.

Aby zachować elegancki charakter ogrodu zaprojektowano wytworne donice o dwóch poziomach, przylegające do tarasu, mające za zadanie utrzymanie ziemi. Zrezygnowano z pospolitego skalnika, który nie pasuje do każdego stylu ogrodu i jest dość kłopotliwy w utrzymaniu. Donice należy wykonać z bloczków M6, uszczelnionych od wewnątrz warstwą bitumiczną lub folią, oraz obłożyć łupkiem granitowym. Druga propozycja to użycie jako materiału budulcowego kostki granitowej 19x20 cm. Fugowanie wykonać w obu przypadkach wgłębne.

Roślinność zaplanowana do w/w donic to przede wszystkim lawenda, jukki, chabry białawe o różowych kwiatach, trawy ozdobne oraz szałwie omszone. Spędzanie wolnych chwil na tarasie w otoczeniu tak dobranej roślinności to z pewnością sama przyjemność.

Schody zaprojektowano centralnie względem drzwi balkonowych, które są całe przeszklone. Zejście prowadzi wprost do altany. Aby nadać śródziemnomorski charakter temu fragmentowi ogrodu, wysypano grys granitowy, posadzono lawendę oraz trawy ozdobne. Pomiędzy poukładano płyty granitowe. Altana została otoczona dwoma rabatami. Z uwagi na to, iż najczęściej korzysta się z jej uroków w okresie letnim, posadzono rośliny kwitnące najbujniej właśnie latem. Są to lawenda, szałwia, mak wschodni oraz uzupełniacie w postaci turzyc, miskantów chińskich i bylicy Stellera o srebrno-szarych liściach pokrytych kutnerem.

Na projektowanych kratownicach, ulokowanych na bokach altany, posadzono wydajnie i długo kwitnące powojniki o białych i fioletowych kwiatach.

Udając się na przechadzkę od strony wschodniej, mijamy taras i nasz wzrok przykuwają kolejne rabaty. Pierwsza to półkolista rabatka wypełniona jałowcami płożącymi o złotych i niebieskawych igłach, pigwowcami o białych kwiatach, szałwiami oraz dostojnymi trawami ozdobnymi, dominującymi jesienią nad całością. Zasuszone liście i kwiatostany traw są ozdobą ogrodu także zimą.

Idąc dalej zobaczymy luźny żywopłot z tawuł wczesnych, które zakwitają na biało już w kwietniu. Na trawniku zaplanowano drzewko - dominantę, którą w tym przypadku jest wiśnia pospolita Umbraculifera o kulistej koronie, nie wymagającej formowania.

Rabata wchodząca łukiem na trawnik została zaprojektowana w stylu formalnym: strzyżony żywopłot z bukszpanu, otaczający skupisko hortensji bukietowych Kyushu. Ich białe kwiatostany idealnie komponują się z intensywną zielenią bukszpanów. Pomiędzy roślinami przewidziano punktowo nasadzony czosnek olbrzymi.

Rabata przylegająca do ogrodzenia to eksplozja barw i form. Monumentalny cyprysik nutkajski króluje jak dobry duch nad całością. Wtóruje mu umieszczony w rogu cedr himalajski oraz cyprysiki kolumnowe Stewartii o interesującym pokroju i zielono-żółtych igłach. Niższe piętro należy do traw ozdobnych, perowskii przypominającej fioletowawe obłoczki, tawuł japońskich formowanych w kule, żurawek o czekoladowych liściach, rozchodników, irg poziomych, chabrów, turzyc, berberysów i maków. Rabata okala istniejący klomb na zioła. Krzewy kwitnące w tej części ogrodu to m.in. krzewuszka cudowna, tamaryszek, tawuła wczesna i japońska oraz karłowy wawrzynek główkowy.

Ze względu na nagłe obniżenie terenu na końcu działki od strony południowej, powstała nieatrakcyjna skarpa. By nie była widoczna z ogrodu, zaproponowano na jej granicy posadzenie niewysokiego żywopłotu zimozielonego z cisa pośredniego Farmen. Samą skarpę należy umocnić kamieniami polnymi, a pomiędzy nie posadzić rośliny zadarniające, m.in. irgi oraz jałowce płożące w odmianach. W miejscu, gdzie znajdują się małe schodki betonowe, prowadzące w dół skarpy, umieszczono pergolę, która będzie stwarzać iluzję dalszej części ogrodu. Dzięki temu zabiegowi miejsce to stanie się tajemnicze. Na pergolę zaplanowano różę pnącą Super Dorothy o różowych kwiatach, jest to odmiana odporna i mało wymagająca. Kwitnie długo i obficie. W tej okolicy zaprojektowano kącik różany, ponieważ Pani domu bardzo kocha róże. Są tutaj róże okrywowe The Fairy oraz parkowe Schneewittchen o czysto białych kwiatach. Nad całością "czuwa" świdośliwa Lemarcka - dekoracyjne małe drzewo, atrakcyjne z powodu białych kwiatów oraz przebarwień liści podczas pory jesiennej.

Przy domku na narzędzia przewidziano część gospodarczą, gdzie znajdziemy krzewy owocowe, takie jak maliny, porzeczki, agrest, a na trejażu będzie pięła się winorośl. Obok, na rabacie wrzosowej, wkomponowano borówki amerykańskie.

Kierując się zatem z powrotem ku tarasowi, ale wzdłuż granicy zachodniej, zobaczymy rabatę, gdzie głównymi elementami będą niskie i wolnorosnące jodły kaukaskie Golden Spreader o żółtych igłach, kolumnowe cyprysiki Lawsona Alumii oraz berberysy Thunberga o purpurowych i zielonych listkach. Na obrzeżach znalazły się kocimiętka Faassena, bylica i trzykrotka.

Jako akcenty wiosenne zaprojektowano nasadzenia z tulipanów w odcieniach fioletu, różu oraz bieli. Cebulki należy umieszczać w wolnych przestrzeniach pomiędzy innymi roślinami, by nie powstawały "gołe" placyki po wejściu tulipanów w okres spoczynku.

Jako opcja na trawniku można posadzić krokusy, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie, ponieważ po przekwitnięciu roślin nie można od razu skosić, gdyż dokarmianie cebul następuje poprzez liście. Dopóki liście całkiem nie pożółkną, nie jest wskazane ich koszenie, gdyż cebulki mogą zagniwać.

Przed wejściem oraz na tarasie można ustawić eleganckie donice z formowanymi bukszpanami.

Ogród został także podświetlony, by wyeksponować atrakcyjne egzemplarze oraz stworzyć wyjątkowy nastrój.

3. Wymagania Inwestora.
  • zagospodarowanie skarpy przy tarasie;
  • wkomponowanie altany, klombu na zioła oraz domku na narzędzia w przestrzeń ogrodu;
  • umocnienie skarpy na końcu działki;
  • roślinność niska, w przewadze zimozielona, nie sprawiająca kłopotu w pielęgnacji;
  • przeznaczenie miejsca dla krzewów owocowych;
  • dodatkowe miejsce parkingowe na samochód;
  • nawierzchnia podjazdu i szlaków komunikacyjnych podobna do istniejącej przed domem;
  • kolorystyka kwiatów: odcienie różu i fioletu;
  • strona zachodnia działki oddzielona od sąsiada płotem z elementów drewnianych;
  • jak najmniej żywopłotów;
.