Projekty ogrodów

Projekty ogrodów

Dobre, przejrzyste projekty są niezbędne w osiągnięciu właściwie wyważonych i harmonijnych ogrodów, w których wszystkie elementy będą proporcjonalne względem siebie. Istotną rzeczą jest ocena rozkładu całego ogrodu, szczególnie, gdy mamy do czynienia z małą działką, gdzie wszystkie części widoczne są z jednego miejsca.

Podczas projektowania ogrodu ważną rolę odgrywają przemyślenia na temat faktury i koloru nawierzchni, rodzaju dobranych materiałów na murki, tarasy, podjazdy. Są to detale, które znacząco wpływają na końcowy efekt zaprojektowanego ogrodu.

Dobrze zaprojektowane ścieżki spełniają nie tylko ważną funkcję łączenia różnych części ogrodu, lecz znaczącą go upiększają. Prosta ścieżka łączy oddalone części ogrodu i prowadzi nas w jego głąb, ciesząc przy tym oko swym niewyszukanym kształtem. Kręta ścieżka natomiast zakręca i wije się, zapraszając nas do odkrywania ogrodu i wzbudzając nieustanną ciekawość, co też może kryć się za kolejnym zakrętem.

Typowymi materiałami nadającymi się na nawierzchnie ścieżek to m.in.: płyty kamienne, cegły klinkierowe, drewno, kostki brukowe, żwiry, podkłady kolejowe, otoczaki. Możemy stosować je w przeróżnych kombinacjach, które dopasowujemy do stylu ogrodu i jego funkcji.