Dobre, przejrzyste projekty są niezbędne w osiągnięciu właściwie wyważonych i harmonijnych ogrodów, w których wszystkie elementy będą proporcjonalne względem siebie. Istotną rzeczą jest ocena rozkładu całego ogrodu, szczególnie, gdy mamy do czynienia z małą działką, gdzie wszystkie części widoczne są z jednego miejsca.
Podczas projektowania ogrodu ważną rolę odgrywają przemyślenia na temat faktury i koloru nawierzchni, rodzaju dobranych materiałów na murki, tarasy, podjazdy. Są to detale, które znacząco wpływają na końcowy efekt zaprojektowanego ogrodu.
Dobrze zaprojektowane ścieżki spełniają nie tylko ważną funkcję łączenia różnych części ogrodu, lecz znaczącą go upiększają. Prosta ścieżka łączy oddalone części ogrodu i prowadzi nas w jego głąb, ciesząc przy tym oko swym niewyszukanym kształtem. Kręta ścieżka natomiast zakręca i wije się, zapraszając nas do odkrywania ogrodu i wzbudzając nieustanną ciekawość, co też może kryć się za kolejnym zakrętem.
Typowymi materiałami nadającymi się na nawierzchnie ścieżek to m.in.: płyty kamienne, cegły klinkierowe, drewno, kostki brukowe, żwiry, podkłady kolejowe, otoczaki. Możemy stosować je w przeróżnych kombinacjach, które dopasowujemy do stylu ogrodu i jego funkcji.
Projekt ogrodu powinien stanowić kompozycyjną całość zarówno z częścią frontową czyli przedogródkiem, jak i z częścią wypoczynkową oraz użytkową. Zdecydowanie warto zlecać projekt nawierzchni podjazdów i ścieżek projektantowi zieleni, aby ilość terenu utwardzonego była proporcjonalna do części biologicznie czynnej.
Projekt ogrodu przed domem.
Pozostawione do aranżacji firmie brukarskiej podjazd do garażu i wejście do domu, często stają się betonową pustynią. Nie liczy się nic innego poza ilością ułożonej kostki i tym samym zarobkiem firmy brukarskiej. Nie stanowi to oczywiście reguły, jednak warto mieć na uwadze ten ważny aspekt. Funkcjonalność nawierzchni nie oznacza jednocześnie jej ogromnej powierzchni. Można zaprojektować przestrzeń praktyczną, elegancką, pasującą do stylu budynku.
Tarasy.
Czy betonowe wylewanie tarasów jest konieczne w dzisiejszych czasach? Zdecydowanie nie. Przy ogromnym wyborze materiałów tarasowych, takich jak płyty, deski, gres ceramiczny, warto oszczędzić pieniądze na wylewkach i zakupić dobry jakościowo materiał tarasowy. Wówczas wystarczy odpowiednia podbudowa. Należy przy tym brać pod uwagę grubość planowanego materiału, aby możliwe było otwieranie drzwi, itp. Materiał na taras powinien być łatwy w czyszczeniu, nie śliski, nawiązujący kolorystycznie do budynku lub wnętrza, odporny na warunki atmosferyczne.