Ogrody Wrocław

Ogrody Wrocław

Wrocław to miasto, które może poszczycić się pięknymi parkami oraz ogrodami. Najbardziej znane ogrody to z pewnością ogród botaniczny oraz ogród japoński. Pierwszy z nich powstał w 1811 roku i zajmuje powierzchnię 7,4 ha. Zgromadzono w nim 11 500 sztuk różnorodnych gatunków i odmian roślin. Filią wrocławskiego Ogrodu jest Arboretum w Wojsławicach k/ Niemczy (50 km na południe od Wrocławia), słynne z kolekcji różaneczników i rzadkich drzew iglastych.

Ogród japoński znajduje się w Parku Szczytnickim. Został założony w latach 1909-1912 w związku z Wystawą Światową z roku 1913. Jednak większą część detali, wpływających na charakter ówczesnego ogrodu, zabrano, gdyż były one wypożyczone. W latach 1996-1997 odtworzono ogród japoński przy współpracy z japońskimi ogrodnikami.

Dzięki obecności japońskich specjalistów wszystkie projekty i prace, do najdrobniejszych szczegółów, odpowiadają oryginalnej japońskiej sztuce ogrodowej. Każdy element zrewaloryzowanego ogrodu ma swoje miejsce i znaczenie, trudno nieraz dostrzegalne dla laików. Ogród, nawiązując do założeń historycznych z 1912 roku, uzyskał jednocześnie wiele zupełnie nowych elementów nadających mu niepowtarzalny charakter. Teraz jest celem wycieczek i spacerów wrocławian oraz turystów.

Kolejnym wartym uwagi parkiem jest Park Południowy. Zaliczany jest do parków krajobrazowych o dużych walorach kompozycyjnych i dendrologicznych.

Park Południowy urządzony został przez wrocławskiego kupca i filantropa Juliusa Schottlaendera. W 1877 r. przekazał go na rzecz miasta.

Do największych atrakcji parku pod względem dendrologicznym należą na pewno okazy cypryśnika błotnego, tulipanowca amerykańskiego, orzesznika pięciolistkowego oraz rzadkiej odmiany kasztanowca Digitata. Godnymi uwagi są także ogród bylinowy oraz taras widokowy przy stawie.


Zobacz zdjęcia ogrodów we Wrocławiu