Wskazówki dotyczące przycinania wybranych drzew i krzewów.

Rośliny iglaste i zimozielone

Jeżeli chcemy przyciąć żywopłot z cisów lub z żywotników pamiętajmy, aby zrobić to pomiędzy kwietniem a połową sierpnia. Nigdy nie przycinamy żywopłotu z iglaków późną jesienią, gdyż rany po cięciu muszą mieć czas na zabliźnienie się przed zimą.
Podobnie czynimy w przypadku laurowiśni, kiścieni, pierisów, bukszpanów, itp.

Jeżeli przytniemy od góry niewysoki żywopłot z thuji Smaragd, nie uzyskamy wcale gęstszego żywopłotu, tym bardziej nie przyspieszymy jego wzrostu. Tę odmianę thuji należy sadzić w dość bliskich odległościach (co ok. 70cm w rzędzie), aby otrzymać gęsty i zwarty żywopłot. Jest to odmiana praktycznie bezobsługowa (oprócz nawadniania).
Natomiast idealna do częstego formowania jest odmiana Brabant i tutaj cięcie od góry i z boków jest wskazane w celu zagęszczenia szpaleru. Odmiana ta nie jest polecana na żywopłoty swobodne, gdyż thuje rozłamują się pod ciężarem śniegu, wyginają od wiatrów.

Formowanie żywopłotu

Drzewa, które "płaczą".
Często wiosną, z uwagi na utarty zwyczaj przycinania "wszystkiego", tniemy także drzewa, które cięte być nie powinny. Rany takie z cieknącym sokiem łatwo podlegają infekcjom grzybowym i bakteryjnym, potrafią znacznie wpłynąć na kondycję drzewa.

Terminy cięcia:
- Orzech włoski: od połowy maja do początku czerwca; cięcia sanitarne i formujące można przeprowadzać w lecie do końca sierpnia;
- Brzozy: od końca czerwca do września; oczywiście przycinanie brzóz nie powinno mieć miejsca, gdyż deformuje koronę drzewa i ją tym samym oszpeca;
- Grab pospolity: od końca czerwca do września
- Klony: od końca czerwca do września (tylko klon jesionolistny dobrze znosi cięcie o każdej porze roku);
- Dereń jadalny: od końca września do października;
- Do tej grupy zaliczamy także pnącza z jadalnymi owocami, np. winorośl i aktinidie. Winorośl przycinamy w sierpniu i wrześniu, natomiast aktinidie we wrześniu i październiku;



Cięcie hortensji

Bardzo częstym błędem, dotyczącym przycinania hortensji, jest traktowanie tak samo hortensji ogrodowej, jak i bukietowej lub drzewiastej.
Należy zdawać sobie sprawę z podstawowej różnicy pomiędzy tymi gatunkami. Otóż hortensja ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe przed zimą, dlatego przycięcie jej na wiosnę spowoduje usunięcie owych pąków i brak kwitnienia. W przypadku hortensji ogrodowej usuwamy tylko i wyłącznie stare, uschnięte kwiatostany.
Hortensje bukietowe i drzewiaste zawiązują pąki na wiosnę, na nowych przyrostach, dlatego można je intensywnie przycinać pod koniec marca i na początku kwietnia. Odwdzięczą się za ten zabieg intensywnym kwitnieniem.
Hortensje ogrodowe są także mniej odporne na silne mrozy, dlatego niektóre odmiany wymagają zimowego okrycia.
Hortensjom bukietowym i drzewiastym nie usuwamy kwiatostanów po kwitnieniu, gdyż będą ozdabiały nimi ogród także zimą.

Jak ciąć hortensję ogrodową Jak ciąć hortensję bukietową