Byliny.



1. Akant długolistny (Acanthus longifolius:

OPIS:

Akant ozdobny jest z wysokich, kłosowatych kwiatostanów składających się z białobrązowych kwiatów oraz z długich, mocno powcinanych liści często ostro zakończonych (stąd nazwa z j. greckiego akanthos = kolec) . Kwitnie VII-VIII.

UPRAWA:

Roślina ta wywodzi się z krajów śródziemnomorskich. Jest dość odporna na mróz, jednakże należy ją okryć w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, w szczególności w chłodniejszych rejonach kraju.

Wspaniale prezentuje się na obwódkach rabat w cienistych i półcienistych zakątkach ogrodu. Ładnie komponuje się z żurawkami i funkiami .Kwiatostany można wykorzystać na kwiat cięty.

Akant długolistny

2. Babtysja (Baptisia australis):

OPIS:

Baptysja pochodzi ze wschodnich stanów USA. Osiąga wysokość do 1 m. Liście ma pierzaste barwy niebieskozielonej. Latem na pędach pojawiają się okazałe grona łubinowatych niebieskich kwiatów. Roślina wygląda zdrowo i jest wytrzymała.

UPRAWA:

Lubi gleby lekkie, piaszczyste, kamienne, raczej suche. Stanowisko słoneczne. Jest w pełni mrozoodporna. Kwitnie VII-VIII.

Wspaniale urozmaica przydomową rabatę jak również może stanowić doskonałe tło dla niższych bylin. Aby pokazać całą urodę ładnego niebieskiego koloru kwiatów warto ją otoczyć roślinami o żółtych i pomarańczowych kwiatostanach np. jeżówkami czy krwawnikami.

Baptysja została okrzyknięta rośliną roku 2010. Została szczególnie doceniona za wspaniały niebieski kolor kwiatów, łatwość uprawy oraz niskie wymagania. Potocznie nazywana jest Dzikim Indygo ponieważ była wykorzystywana do pozyskiwania niebieskiego barwnika.

Babtysja

3. Świecznica "Black Negligee" (Actaea ):

OPIS:

Niezwykle interesująca bylina o wzniosłym pokroju o niemal czarnych liściach, które osadzone są na ciemnych łodygach. Świecznica dorasta do 1 metra wysokości. Oprócz wspaniałych liści jej cechą charakterystyczną są biało-purpurowe kwiaty wydające egzotyczny zapach jaśminu!

Niepowtarzalny kolor liści tworzy niebanalną kompozycję, która przykuwa uwagę nawet najbardziej wybrednych miłośników roślin. Świecznica doskonale nadaje się do kompozycji zarówno w pojemnikach jak i rabatach bylinowych. Efektownie prezentuje się w połączeniu z jeżówkami, przetacznikami, tojeściami czy rudbekiami.

UPRAWA:

Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, na glebach wilgotnawych i zasobnych. Kwitnie VII-IX.

Świecznica Black Negligee

4. Języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii):

OPIS:

Odmiana języczki o wspaniałych żółtych kwiatostanach oraz charakterystycznie powcinanych liściach. Ligularia przewalskii osiąga 150 cm wysokości i tworzy okrągłe kępy.

Szczególnie ozdobnie prezentuje się w lecie (lipiec - wrzesień), kiedy to ze środka rośliny wyrastają wysokie i sztywne kwiatostany w żółtym kolorze (o długości nawet 70 cm). Jednocześnie pod koniec lata liście języczki zmieniają swój kolor z zielonego na purpurowy, co powoduje iż roślina jest jeszcze bardziej okazała.

UPRAWA:

Szukając dla niej miejsca w ogrodzie należy wybierać stanowiska wilgotne z żyzną glebą, najlepiej półcieniste lub cieniste. Języczka przewalskiego to idealna propozycja na wszelkiego rodzaju wyższe rabaty bylinowe, jak również miejsca w okolicach oczek wodnych. Bardzo dobrze komponuje się z żurawkami, funkiami, bergeniami czy rodgersjami.

Języczka Przewalskiego

5. Rozchodnik 'Raspberry Truffle' (Sedum):

OPIS:

Rozchodniki to piękne i cenne byliny, które przez cały sezon zdobią ogrody wspaniałymi liśćmi, a pod koniec lata oraz jesienią kwitną obficie tworząc ozdobne kwiatostany.

'Raspberry Truffle' to nowa odmiana osiągająca 20-25 cm wysokości, jest szczególnie cenna z uwagi na purpurowo-brązowe liście. Ponadto w sierpniu i wrześniu na sztywnych łodygach pojawiają ciemnoróżowe kwiatostany o średnicy dochodzącej do 12 cm. Rozchodniki doskonale nadają się na rabaty jak i do pojemników stojących. Bardzo ładnie prezentują się w sąsiedztwie jeżówek, rudbekii, bodziszków oraz traw takich jak: turzyca czy liriope.

UPRAWA:

Są to rośliny łatwe w uprawie. Najładniej wyglądają sadzone na słońcu w glebach żyznych i przepuszczalnych. W polskim klimacie bardzo dobrze zimują.

Rozchodnik 'Raspberry Truffle'

6. Tojeść orszelinowata (Lysimachia clethroides):

OPIS:

Parocja perska (żelazne drzewo) rośnie bardzo powoli i w wieku 150 lat dorasta do wysokości 15 m. Jest to krzew lub drzewo wielopniowe, którego kora łuszczy się płatami.

Tojeść orszelinowata to pochodząca z Dalekiego Wschodu łatwa w uprawie bylina zachwycająca przede wszystkim wzniesionymi szczotkowatymi kwiatostanami.

Roślina ta bardzo ładnie się rozrasta tworząc piękne kępy zachwycające nie tylko w trakcie kwitnienia, lecz także jesienną porą, kiedy liście przebarwiają się na czerwony kolor. Tojeść orszelinowata kwitnie od lipca do września. Kwiaty rosną na wzniesionych łodygach, mają pokrój delikatnie wzniesiony z pochylającymi się czubkami kwiatostanów. Grona kwiatowe są bardzo charakterystyczne, delikatnie pachnące i przypominają kwiaty orszeliny.

UPRAWA:

Najlepiej wygląda na stanowiskach półcienistych, zaciszne, preferuje glebę przepuszczalną. Ładnie prezentuje się sadzona w otoczeniu bodziszków, odętek, krwawników i rozchodników.

Tojeść orszelinowata

7. Trytoma groniasta "Flamenco" (Kniphofia uvaria):

OPIS:

Trytoma jest okazałą, egzotyczną byliną pochodzącą z Afryki. Jej ozdobą są wyjątkowo oryginalne wysokie kwiatostany, przypominających płonące pochodnie.

Odmiana 'Flamenco' odznacza się kwiatami barwy czerwonej, żółtej oraz czerwono-żółtej (od dołu żółte u góry czerwone) przykuwa wzrok i ożywia każdy ogród. Szczególnie efektownie wygląda nad wodą. Ładnie wygląda również sadzona na rabacie w połączeniu z krwawnikami, szałwią czy kłosowcem.

UPRAWA:

Wymaga stanowisk słonecznych, gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej. Warto zabezpieczać młode rośliny na zimę warstwą suchych liści.

Trytoma groniasta Flamenco

8. Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum):

OPIS:

Wielosił to piękna bylina o kępiastym, wyprostowanym pokroju, szalenie ozdobnym, paprociowatym ulistnieniu.

Wegetację zaczyna wczesną wiosną i nie straszne mu przymrozki czy nawet powroty zimy. Od czerwca aż do sierpnia zdobią go liczne niebieskie kwiaty, które przyjemnie pachną miodem.

UPRAWA:

Preferuje stanowiska wilgotne. Doskonałe sąsiedztwo to funkie, żurawki czy bergenie. W odróżnieniu od nich lubi trochę więcej słońca. Warto go mieć.

Wielosił błękitny

9. Przegorzan pospolity (Echinops ritro):

OPIS:

Bylina osiągająca nawet 1m wysokości z okrągłymi, niebieskimi kwiatostanami o średnicy 2-4cm. Posiada sztywne, filcowate pędy oraz z wierzchu zielone, a od spody srebrzyste liście. Kwitnie VII-IX.

Świetnie nadaje się do sadzenia na rabatach z wysokimi roślinami, a także do ogrodów naturalistycznych i jako komponent do suchych bukietów.

UPRAWA:

Potrzebuje miejsca słonecznego z glebą przepuszczalną, słabo wilgotną, żwirowatą.

Przegorzan pospolity

10. Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum):

OPIS:

W naturze ta bardzo efektowna bylina występuje (jak sama nazwa wskazuje) w Alpach oraz na Bałkanach. Jednym z podstawowych walorów mikołajka alpejskiego jest jego ozdobność. Jego fioletowo-niebieskie kwiaty znajdą swoje miejsce nie tylko na mieszanych rabatach, ale także w ogrodach skalnych, czy dekorując mieszkanie w wazonie.

UPRAWA:

Roślina preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste gleby zasobne w składniki pokarmowe. Odczyn gleby powinien być zasadowy lub lekko zasadowy. Roślina lubi regularne podlewanie (wytrzymuje też suche warunki), ale nie znosi zastoin wody. Rozmnaża się ją z nasion.

Mikołajek alpejski