Ogród naturalistyczny

1. Ogólna charakterystyka działki oraz zabudowań.

Teren działki, objęty niniejszym projektem, zlokalizowany jest w Złotoryi w woj. dolnośląskim. Ukształtowanie terenu lekko pagórkowate, ze sztucznie uformowaną skarpą od strony południowej. Wokół znajdują się pola uprawne, natomiast od strony północnej widać koryto rzeczki wraz z naturalną roślinnością, charakterystyczną dla tego miejsca. Dom jest nowobudowany, w stanie surowym zamkniętym, z dachem dwuspadowym, pokrytym czarną dachówką. Przewidywany kolor elewacji to kawa z mlekiem.

2. Założenia projektowe.

Zgodnie z ustaleniami zaprojektowano ogród nawiązujący do stylu naturalistycznego.

Nawierzchnie przed domem wyłożono kostką granitową szaro-rudą. Jako dekory zastosowano elementy z klinkieru, nawiązującego do opaski na budynku.

Ścieżki wiodące do altany od tarasów zbudowano z nieregularnych płyt granitowych, posadowionych w murawie trawnika. Zabieg ten ma na celu zminimalizowanie ilości ciężkich nawierzchni. Schody prowadzące na skarpę do altanki zaprojektowano z łupka serycytowego, z obrzeżami z klinkieru. Ten sam materiał zaproponowano przy altanie. Łupek można uzupełnić drobnym grysem lub suchą zaprawą.

Wysokość stopnic schodów należy dopasować do poziomu terenu na skarpie - przewidywalnie ok. 17-20 cm na stopień. Podstopnice zbudować z łupka. Skarpa została oddzielona od niższego poziomu przy pomocy murka oporowego. Można zbudować go z otynkowanych bloczków betonowych M6, zwieńczając łupkiem lub klinkierem, lub też zamiast tynku zastosować okładzinę z w/w łupka.

Ścieżki zlokalizowane na skarpie, mało uczęszczane, wysypać żwirem krzemieniowym biało-żółtym o frakcji 8-16 mm. Pod spód należy ułożyć czarną włókninę, by zapobiec rozwojowi chwastów.

Wszystkie rabaty można wysypać korą, także z uprzednio wyłożoną włókniną. Tylko na rabacie pomiędzy tarasami zaprojektowano kliniec granitowy szaro-rudy o frakcji 8-32 mm w odcieniu kostki brukowej.

Na froncie ogrodu, w części reprezentacyjnej, przed schodami wejściowymi, zaprojektowano donicę z granitu o wys. 40 cm. Należy posadowić ją na fundamencie zbrojonym o głębokości 80 cm. Do jej budowy można użyć kostki granitowej o rozmiarze 17/19 cm. Fugi powinny być wklęsłe. Posadzono w niej jako dominantę jałowca pospolitego Horstmann, podsadzonego zimozieloną laurowiśnią, jałowcami pośrednimi o złotych igłach, trzmieliną Fortune'a w odmianie żółto-zielonej oraz funkiami i przywrotnikiem. Jako uzupełnienie posadzono czosnki olbrzymie, kwitnące na początku lata. Jako ciekawy akcent wiosenny przewidziano tawułę wczesną.

Po prawej stronie ogrodu, ze względu na panujący półcień oraz cień, zaprojektowano odpowiednie rośliny. Są to m.in. miłorząb dwuklapowy - dekoracyjne drzewko o pięknych złotych liściach w okresie jesiennym, hortensje piłkowane o różowych kwiatostanach, zimozielona mikrobiota syberyjska, tawuła wczesna oraz bergenia o skórzastych liściach i ciemnych purpurowych kwiatach.

Kierując się w stronę drewutni, przechodzimy pod trejażem obsadzonym hortensją pnącą.

Przy ścianie domu zaprojektowano kiścienie, różaneczniki, skimie, funkie, serduszkę wspaniałą o delikatnych listkach i różowych kwiatkach, ozdobną w maju i czerwcu. Jako uzupełnienie zastosowano zimozielony kopytnik, a na ścianę puszczono bluszcz pospolity.

Przy drewutni zaproponowano parzydło leśne o pięknych białych pióropuszach, narecznicę samczą (paproć) oraz kwitnące w okolicach jesieni zawilce japońskie. Drewutnię także obsadzono bluszczem.

Na kolejnych rabatach - przy schodach prowadzących na taras, posadzono parzydło, bergenię oraz brunnerę o ciekawych biało-zielonych liściach oraz niebieskich kwiatkach-przypominających niezapominajki.

Przy murze zbudowanym na tarasie zaproponowano donicę z granitu, wykonaną podobnie jak na froncie. Przewidywana wys. to ok. 60 cm. Posadzono w niej trawy ozdobne - miskanty chińskie oraz przywrotnik ostroklapowy - interesująca bylina o żółto-zielonych kwiatkach i skupiających poranną rosę liściach. Jest to typowa roślina stosowana do nasadzeń naturalistycznych.

Wzdłuż ogrodzenia od strony północnej, zaprojektowano rabatę z brzozami o liściach zielonych oraz purpurowych, naparstnicami w odcieniach różu, purpury oraz białego, trawami ozdobnymi - turzyce w kolorze zielono-brązowym, miskant o ozdobnych pióropuszach, utrzymujących się przez całą zimę, przywrotnikiem oraz bergenią. Jako ciekawy akcent posadzono krzewuszkę cudowną, obsypującą się różowymi kwiatami od maja. Nasadzenia w tej części ogrodu zaprojektowano z roślin o płytkim systemie korzeniowym ze względu na przewidywaną oczyszczalnię ścieków.

W rogu działki zaproponowano kącik na ławeczkę lub huśtawkę, obrysowany żywopłotem z cisa pospolitego Summergold o złotawych igłach.

Rabata zlokalizowana naprzeciwko tarasu miała być atrakcyjna cały sezon. W związku z tym posadzono na niej przepiękną odmianę Cedra himalajskiego o złotych igłach, sosnę wejmutkę o wyjątkowo długich i delikatnych igiełkach, brzozy Tristis, kontrastujące białawą korą z ciemnym kolorem żywopłotu z cisa pośredniego. Umieszczono także świerki kłujące - zakupione już przez Inwestora, ogniki o pomarańczowych koralach w okresie jesiennym i zimowym, ostrokrzewy o ciemnych, błyszczących liściach, obsypane czerwonymi koralami. Jako ciekawy akcent kolorystyczny zaprojektowano krzew - fotergillę większą, która wiosną cieszy białymi pędzelkowatymi kwiatami, natomiast jesienią intensywnie przebarwia się na czerwono. Interesującą kolorystycznie rośliną jest z pewnością także trawa - hakonechloa smukła - o złotych liściach, przebarwiających się lekko na brunatny. Dodatkowo posadzono ostróżki w kolorach niebieskim, białym i różowym, by dodawały lekkości całej kompozycji. Na brzegu rabaty zastosowano kocimiętkę Faassena, bardzo wdzięczna bylinę o zielono-szarych liściach i fioletowo-niebieskich kwiatach, cieszącą oczy od maja do późnej jesieni.

Po prawej stronie głównego tarasu, pod murkiem oporowym, zaprojektowano rabatę składającą się z sosny czarnej o intensywnie zielonych igłach, bzu koralowego w odmianie Plumosa Aurea, co oznacza złote zabarwienie liści, kwitnący na żółto-zielono, a później przyozdobiony szkarłatnymi owocami oraz perukowca podolskiego o purpurowych liściach, utrzymujących się do mrozów. Dodatkowo w kompozycji znalazły się jałowiec pośredni Gold Star, turzyce, zimozielona trzmielina, miskanty i urocza trzykrotka, o intensywnie złotych liściach i fioletowych kwiatkach.

Rabata zlokalizowana pomiędzy tarasami - przy budynku - to kompozycja karłowych odmian sosny górskiej o żółtych i zielonych igłach, berberysów o ulistnieniu purpurowym i pokroju przewieszającym się, lawendy, szałwi omszonej - królującej na rabatach przez całe lato - oraz turzycy. Na ścianę puszczono atrakcyjne pnącze - winobluszcz pięciolistkowy, którego pędy i liście podczas jesieni płoną odcieniami czerwieni. Cała rabata wysypana jest klińcem granitowym.

Idąc dalej wzdłuż domu dochodzimy do rabaty narożnej. Ze względu na usytuowanie względem słońca - południe i wschód, rabata ta wypełniona jest ubiorkiem wiecznie zielonym, kwitnącym na biało, bardzo dekoracyjnym wawrzynkiem główkowym, który kwitnie na różowo od maja i jest zimozielony, a także opisaną powyżej trzykrotką. Roślinami dominującymi są przede wszystkim jałowiec pospolity Horstmann o wyglądzie ducha, hortensja bukietowa Kyushu - odporna na mrozy oraz długo i obficie kwitnąca, kiścień wawrzynowy - dekoracyjny cały rok, kalmie, azalie, funkie oraz różaneczniki. Wolne miejsca wypełnia zimozielona runianka japońska.

Rabata naprzeciwległa to zbiorowisko wrzosów, modrzewnic oraz azalii o pięknych łososiowych kwiatach. Wszystkie te rośliny preferują glebę kwaśną i próchniczną.

Wzdłuż ogrodzenia zaprojektowano nasadzenia z drzew i krzewów oraz bylin. Są to przede wszystkim brzozy, urocze jodły kalifornijskie o błękitno-szarych igłach, tawuła brzozolistna - ozdobna z powodu kwiatów i przebarwień jesiennych, tawuła wczesna oraz niezawodna tawuła japońska Gold Flame.

Na trawniku zaproponowano drzewo - dominantę, którym będzie piękny i rzadki klon Siebolda. Charakteryzuje się powcinanymi listkami oraz czerwono-pomarańczowymi barwami pod koniec lata. Wokół drzewa zaprojektowano okrągłą ławeczką.

Kolejna rabata znajdująca się wzdłuż muru oporowego, to kombinacja pęcherznic kalinolistnych o bordowych liściach, świerków pospolitych w odm. Cupressina, charakteryzujących się wąskim, kolumnowym pokrojem, świerka kłującego, wolnorosnącej jodły kaukaskiej o złotych igłach oraz sosny bośniackiej Compact Gem. Dodatkowo w kompozycji znalazły się miskanty chińskie, złoty cyprysik Lawsona, kwitnące jesienią astry, tawuły japońskie, rozchodniki królujące pod koniec lata, ostróżki i urocza lawenda, wabiąca swymi kwiatami mnóstwo owadów. W kilku miejscach swymi złotymi liśćmi kokietuje nas hakonechloa. W centrum uwagi znalazła się natomiast magnolia Susan o purpurowo-czerwonych dużych kwiatostanach, utrzymująca kwitnienie od końca kwietnia do połowy czerwca - stosunkowo długo, jak na magnolie.

Przechodząc na wyższe "piętro" ogrodu po półokrągłych schodach, znajdziemy się w kąciku wypoczynkowym, gdzie zostanie wybudowana altana. Po prawej stronie zaprojektowano kamienny wodotrysk, wysypany wokół otoczakami granitowymi lub dolomitowymi. W pobliżu posadzono kosaćce syberyjskie - wyjątkowo atrakcyjne ze względu na kolor kwiatów - niebiesko-fioletowy oraz liście przypominające trawę. Wokół kamieni posadzono urocze zawilce wielkokwiatowe, cieszące nas białymi kwiatami już w kwietniu.

Wokół altany zaprojektowano żywopłot z żywotników Szmaragd i Aurescens w celu ochrony przed wiatrami i wzrokiem innych osób. Jako drzewa dominujące zastosowano delikatną robinię akacjową o złocisto-zielonych liściach, daglezję, zakupioną przez Inwestorów jodłę kaukaską, brzozy o purpurowych liściach oraz śliwę wiśniową okrywająca się mnóstwem różowych kwiatuszków tuż przed rozwojem liści.

Jako obficie kwitnącego krzewu w maju nie mogło zabraknąć lilaka pospolitego (potocznie bez). Obok zaprojektowano derenia białego, którego pędy intensywnie czerwone, stanowią ozdobę w okresie bezlistnym.

Przy altanie zaproponowano trejaż wykonany z drewnianych belek, pomiędzy którymi w odległości co 20 cm będzie przebiegał drut lub pręt. Po tak skonstruowanej podporze będzie pięła się glicynia - jedno z najpiękniejszych pnączy. Przed trejażem posadzono wspomniana już wcześniej trawę - hakonechloę.

Od altany biegnie ścieżka żwirowa w stronę frontu ogrodu. Przechodzi pod pergolą obsadzoną powojnikami i kończy się przed grupą brzóz, podsadzonych miskantami i tawułą brzozolistną. Na placyku, zakańczającym ścieżkę, zaprojektowano element ozdobny, np. rzeźbę czy też duży kamień.

Wracając od placyku do altany po lewej stronie zobaczymy zimozieloną mahonię, okazałą trawę - spartynę grzebieniastą oraz derenia białego. Po obu stronach trejażu posadzono jako przesłonę żywopłot z ligustru o żółto-zielonych liściach, utrzymujących się w łagodne zimy przez cały czas na krzewie. Obok zaprojektowano nasadzenia z narecznicy samczej oraz zawilca japońskiego. Dodatkowo są także astry. W dalszej części ścieżka została obsadzona przywrotnikiem ostroklapowym, choiną kanadyjską oraz jeżówką purpurową, która zakwita pod koniec lata na kolor różowy. Jako jeden z ciekawszych krzewów zaprojektowano świdośliwę Lamarcka, obsypaną białymi kwiatami w maju, przebarwiającą się na złoto-czerwono jesienią.

Po lewej stronie, tuż za trejażem, posadzono atrakcyjną języczkę wąskogłówkową, o dużych liściach i ciemnożółtych kwiatostanach. Wymaga gleby wilgotnej.

Cały ogród, oprócz frontu, został obsadzony żywopłotem, mającym za zadanie ochronę przed wiatrami i wzrokiem innych osób. Wybrano następujące gatunki: żywotniki o złotych i zielonych igłach, cisy oraz choinę kanadyjską. Cis i choina wymagają formowania.

Wszystkie rabaty zostały oddzielone od trawnika kostką granitową. Ułatwi to koszenie i uniemożliwi przerastanie trawy. Tylko rabaty na skarpie zostały pozostawione bez obrzeża, by żwir naturalnie przechodził w rośliny.

Zaprojektowano również oświetlenie. Kilka drzew podświetlono od dołu, są to m.in. klon Siebolda, miłorząb oraz świdośliwa Lemarcka. Także trejaż z hortensją pnącą został podświetlony. Pozostałe miejsca oświetlono lampami słupkowymi.


W przypadku, kiedy nie będzie od razu stosowana kora na rabatach, w celu wypełnienia wolnych miejsc, gdy roślinność jest jeszcze mała, proponuję wysiać kwiaty, które w kolejnych sezonach będą samodzielnie się rozsiewać. Najciekawsze i najwdzięczniejsze to kosmosy podwójnie pierzaste (Cosmos bipinnatus), ostróżki letnie (Delphinium ajacis) oraz maki syberyjskie (Papaver nudicaule) i maczki kalifornijskie (Eschscholtzia californica). Wszystkie w/w rośliny należy wysiać na stanowiska słoneczne. Po latach na pewno rośliny rozsieją się po całym ogrodzie, co wpłynie korzystnie na jego naturalistyczny charakter.

3. Wymagania Inwestora.
  • nawierzchnia ścieżek wokół domu oraz podjazd mają być wykonane z kamienia naturalnego,
  • styl ogrodu naturalistyczny,
  • wkomponowanie drewutni oraz altany,
  • uwzględnienie istniejących egzemplarzy jodły kaukaskiej, świerka kłującego i sosny czarnej,