Ogród tradycyjny

1. Koncepcje zagospodarowania terenu wokół domu jednorodzinnego.

Działka, dla której wykonano trzy koncepcje zagospodarowania terenu, położona jest w miejscowości pod Wrocławiem. Stoi tutaj dom jednorodzinny w stylu tradycyjnym, a teren wokół budynku obsiany został trawą. Inwestorzy chcieli mieć ogród łatwy w utrzymaniu, pełen kwiatów i oddzielony od sąsiada, który wybudował się bardzo blisko granicy działki. W ogrodzie miały znaleźć się m.in. kącik wypoczynkowy, miejsce na ognisko, mały warzywnik oraz parking na drugi samochód. Zaproponowano ogród o charakterze swobodnym, nawiązujący do otoczenia i wpisujący się w pobliskie klimaty.

1. Koncepcja nr 1:

W tej wersji część reprezentacyjna została zaprojektowana bardziej formalnie, gdzie podjazd i wejście do domu to kombinacje linii prostych i okręgów, wykonanych z kostek betonowych w odcieniach brązu i beżu. Przy tarasie wejściowym wymurowano donicę z kamienia, która będzie służyła jako wyniesiona rabata. Przy istniejącym tarasie zaproponowano wybudowanie murków oporowych, które byłyby obsadzone roślinnością, co wprowadziłoby zieleń na taras. W prawym rogu działki miał stanąć duży domek na narzędzia oraz skrzynie na warzywa. Część gospodarcza zostałaby przysłonięta od reszty ogrodu zimozielonym żywopłotem oraz trejażem z pergolą, porośnięte pnączami. W lewym rogu ogrodu natomiast zlokalizowano miejsce na ognisko, gdzie można wygodnie usiąść ze znajomymi i spędzić wieczór na łonie natury. Cały ogród został otoczony żywopłotem z roślin zimozielonych o różnych kolorach i pokroju.

1. Koncepcja nr 2:

W drugiej propozycji zagospodarowania przestrzeni wokół domu, przy ścieżce prowadzącej do budynku zaprojektowano niewysoką donicę murowaną z kamienia, uzyskując wyniesiona rabatę. W wijącej się nawierzchni umieszczono oprawy najazdowe, łagodnie oświetlające drogę. Wzdłuż frontowego ogrodzenia zaproponowano szpaler z drzew o kulistych koronach, hamujących częściowo kurz i hałas z ulicy. Przy tarasie, który można obłożyć eleganckimi płytami betonowymi, np. Libet Venetia, zaproponowano trzy donice, w których można posadzić aromatyczne rośliny, umilające przebywanie w tej części ogrodu. W tej wersji po prawej stronie ogrodu zlokalizowano kącik wypoczynkowy z murowanym grillem, gdzie w otoczeniu pnączy i kwiatów można beztrosko wypoczywać lub spotykać się ze znajomymi. Za parawanem z roślin umieszczono kącik gospodarczy, do którego prowadzi ścieżka pośród zieleni.

Koncepcja nr 3:

Jest połączeniem dwóch poprzednich propozycji z kilkoma zmianami. Podjazd zaproponowano z innym układem kostki, a w miejscu kącika wypoczynkowego znalazł się duży warzywnik, oddzielony od trawnika formakami z granitu. Miejsce do uprawy warzyw zostało otoczone rabatami, które przysłonią nieco tę część ogrodu i "wtopią" ją w całość założenia.