Projekt ogrodu nowoczesnego
Architektura-ogród nowoczesny
Kaskada wodna,ciek wodny,szkło
Architektura ogrodowa
Kaskada wodna - projekt

Ogród nowoczesny-Osada Gencz,rzeźba w ogrodzie,jacuzzi

1. Ogólna charakterystyka działki oraz zabudowań. Projekt ogrodu dotyczy zagospodarowania terenu o powierzchni ok. 800 m2 w miejscowości Komorowice pod Wrocławiem. Dom usytuowany jest na strzeżonym osiedlu Osada Gencz. Na działce nie ma żadnej roślinności. Zagospodarowanie terenu (wykonane przez developera): Nawierzchnie utwardzone:
 • chodnik do wejścia do budynku - betonowa kostka brukowa,
 • podjazd dla samochodu przed budynkiem - betonowa kostka brukowa.
Ogrodzenie:
 • od strony ulicy frontowe - ze stalowych profili zimnogiętych, malowane,
 • pomiędzy działkami z tyłu budynku - systemowe.
Instalacje zewnętrzne:
 • zawór czerpalny od strony ogrodu,
 • instalacja pod oświetlenie zewnętrzne od strony wejścia.
Śmietnik:
 • wydzielone miejsce na śmietnik.
Teren działki pokryty humusem. Na posesji znajduje się dom w stylu nowoczesnym. Warunki glebowe dosyć dobre- ziemia humusowa wzbogacona przez Inwestora.

2. Założenia projektowe.

Ogród został otoczony żywopłotem z krzewów zimozielonych oraz gubiących liście. Zabieg ma na celu stworzenie ochrony przed wiatrami oraz wzrokiem innych osób. W części frontowej zaproponowano szpaler z wiśni pospolitych Globosa szczepionych na pniu, usytuowanych wzdłuż drogi prowadzącej do wejścia. Zostały one podświetlone oraz umieszczone w kwadratowych opaskach betonowych, by stworzyć ciekawy motyw świetlny i architektoniczny. Pomiędzy drzewami w podobnych donicach zaprojektowano miskanty chińskie, dodające całej kompozycji lekkości. Przy żywopłocie po lewej stronie od wejścia będą ustawione dwa elementy z betonu i szkła (cieniowany błękit z szarym), podświetlone od tyłu. Przed nimi zaprojektowano nasadzenia z bylin kwitnących w odcieniach różu, fioletu i niebieskiego. Po prawej stronie od wejścia-przy fasadzie budynku-zaproponowano nasadzenia z bukszpanu-formowane na kule różnej wielkości, posadzone nieregularnie. Pomiędzy nimi byliny i przede wszystkim czosnek Giganteum, jako nawiązanie do form kulistych. Od strony południowej ogrodu zaprojektowano mur z kamienia naturalnego (łupek serycytowy lub andezytowy, najlepiej cięty na paski i ułożony nieregularnie, odcienie szarego i grafitu). Wysokość ok. 180-200 cm. Pod murem umieszczono kaskadę wodną z betonu wodoszczelnego oraz szkła ozdobnego (forma szkła nawiązująca do wcześniej opisanych elementów). Przy kaskadzie znajduje się donica z roślinnością. W ogrodzie zaprojektowano w dwóch miejscach podświetlone "rzeźby" z łupanego granitu, wys. ok. 180 cm. W rogu, przy murze istniejącym oraz zaprojektowanym, zlokalizowano donicę betonową, której ściany od góry wyłożono drewnem egzotycznym z wmontowanymi weń halogenkami. W donicy będą rosły bambusy mrozoodporne. Poniżej wkomponowano jacuzzi, otoczone z dwóch stron murkiem betonowym, wyłożonym płytkami z kamienia lub gresu. Murek ma służyć jako półka przy jacuzzi. Dodatkowo przy donicy oraz murze istniejącym zaprojektowano ławkę betonową z drewnem egzotycznym. Na ławce można umieścić poduchy. Nad tarasem zaproponowano pergolę z drewna, po której będzie pięła się glicynia. Pergola z pnączem ma osłaniać siedzisko od ostrych promieni słonecznych.

Na ogrodzie zaprojektowano donice betonowe różnej wielkości, podświetlane, w odcieniach szarego oraz pudrowego zgaszonego różu. Trawnik oddzielono od nasadzeń krawężnikiem z kamienia naturalnego lub betonu. Zaproponowano także w miejscu żywopłotu betonową ażurową ścianę z motywami kół. W prawej części ogrodu dominują cyprysiki nutkajskie Pendula, cedr himalajski, magnolia, klon ze złotymi liśćmi oraz tamaryszek. Dominującymi roślinami w całym ogrodzie są trawy, jako ciekawy motyw także zimą. Nasadzenia z bylin utrzymano w kolorystyce bieli, różu, fioletu oraz niebieskiego. Są to kolory tzw. oddalające, stwarzające wrażenie większej przestrzeni. Pod roślinami zaprojektowano żwir biały (grubość 20-40 mm) lub kliniec granitowy biały. Pod kamieniami należy ułożyć czarną włókninę, hamującą wzrost chwastów. Pod domem zaproponowano wyłożenie otoczaka granitowego białego. Także na warstwę włókniny lub podziurkowanej foli.

3. Wymagania Inwestora.
 • styl ogrodu - nowoczesny;
 • nawierzchnia ścieżek przy domu oraz podjazd mają być wykonane z kamienia naturalnego;
 • taras wykonany przez Inwestora - płytki gresowe;
 • działka obsadzona wzdłuż ogrodzenia żywopłotem;
 • nasadzenia na ogrodzie nie sprawiające problemu w pielęgnacji;
 • wkomponowanie jacuzzi w architekturę ogrodu;
 • w ogrodzie ma znajdować się woda płynąca;
.