Projekty ogrodów i zieleni Wrocław Projektowanie ogrodów i zieleni Wrocław


Drzewa duże (do dużych ogrodów i parków).1. Cedrela - Drzewo warzywne (Toona sinensis 'Flamingo')

OPIS:

Niespotykane u nas drzewo o niezwykle ciekawym, horyzontalnym pokroju i szybkim wzroście. Gatunek występujący we wschodnich i południowych Chinach oraz Azji Południowo-Wschodniej. Powszechnie zwane cedrem chińskim. Rośliny mogą rosnąć w formie drzew o pojedyńczym pniu lub w formie kępy pędów dorastających w naszych warunkach do 6m wysokości. Jedyne drzewo, którego liście są jadane jako warzywo. Smaczna odmiana chińska. Młode liście mają delikatny smak cebuli i w Chinach są (po ugotowaniu lub na surowo) używane do różnych potraw - zup, sałatek i przystawek. Starsze liście po wysuszeniu można zaparzać jak herbatę ziołową. Mają właściwości lecznicze, np. pomagają na alergie i choroby skóry. Niezwykłą ozdobą drzewa są jaskraworóżowe młode liście stopniowo przebarwiające się na kremowo, a nastepnie na zielono. Jesienią wybarwiają się na pomarańczowo-żółto. Ich długość dochodzi do 60cm. Zwisające z końców pędów latem zielonkawo-białe, słodko pachnące kwiaty są uwielbiane przez owady.

Wszystkie części rośliny są pachnące, mają lekko korzenny aromat, a drewno jest często palone w świątyniach buddyjskich w formie kadzideł. Bardzo cenione jest również w meblarstwie. Młode liście i pędy są spożywane jako warzywo w Chinach, po rozgnieceniu wydzielają zapach cebuli. Owoce, kora i korzenie są używane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Zawierają związki antynowotworowe, poprawiają pamięć i działają przeciwbiegunkowo. Są bogate w witaminy.

Mimo wszystkich tych zalet gatunek jest nieznany i rzadko można go znaleźć nawet w ogrodach botanicznych. Jest prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów ciekawych roślin. Polecamy jako ciekawy soliter do ogrodu japońskiego i nie tylko... na tle ciemnej zieleni daje niesamowity kontrast kolorystyczny.

UPRAWA:

Lubi stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne, półcieniste, a nawet cieniste. Gleby żyzne, dobrze odwodnione. Młode rośliny przez pierwsze 3 lata uprawy wymagają okrywania na zimę, starsze są odporne na mróz do -24'C. Można ciąć późną wiosną lub wczesnym latem po kwitnieniu pędy, które psują symetrię roślin. Ściółkować dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem wokół podstawy krzewu.


Cedrela-liście


Cedrela


2. Skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia)

OPIS:

Skrzydłorzech kaukaski w wilgotnych lasach bywa trzydziestometrowym drzewem z prostym pniem, rosnący swobodnie na słonecznym stanowisku tworzy niezwykle efektowne formy wielopniowe i rzadko przekracza 10 metrów wysokości. Liście skrzydłorzecha kaukaskiego składają się nawet z 23 listków, mają do 50 cm. długości. Jeśli jesień jest ciepła, pięknie przebarwiają się na żółto.

Wspaniałą ozdobą wszystkich skrzydłorzechów są ich owoce - oskrzydlone orzeszki tworzą bardzo liczne, zwisające owocostany półmetrowej długości. Skrzydłorzecha kaukaskiego od innych odróżniają pączki - zupełnie nie mają łusek osłaniających zalążki listków.

Na wilgotnych i żyznych glebach (znakomicie prezentuje się nad wodą) skrzydłorzech kaukaski rośnie bardzo szybko.

UPRAWA:

Stanowisko słoneczne, mogą rosnąć na glebach podmokłych, doskonale znoszą zalewanie. Nie warto ich sadzić na glebach suchych i ubogich.

W pierwszych latach skrzydłorzechy kaukaskie są wrażliwe na mrozy (podmarzają podczas surowych zim, ale znakomicie regenerują), potem stają sie odporne - mogą je jednak uszkadzać późne przymrozki.


Skrzydłorzech kaukaski-liście


Skrzydłorzech kaukaski
3. Korkowiec amurski (Phellodendron amurense):

OPIS:

Gatunek występujący w warunkach naturalnych we wschodniej Azji. Drzewo o rozłożystej, parasolowatej koronie dorastające do około 8-12 metrów wysokości. Nazwę korkowiec zawdzięcza grubej, elastycznej, mocno spękanej korze pokrywającej starsze pędy i pień, która używana jest do wyrobu korka, mebli oraz nart. Jest też walorem ozdobnym drzewa nawet zimą.

Liście bardzo dekoracyjne, jaskrawozielone, pierzaste, po roztarciu wydzielają zapach żywicy; jesienią przebarwiają się na żółto. Małe, żółtawe lub zielonkawe kwiatki ukazują się późną wiosną lub wczesnym latem. Po zapyleniu przekształcają się w owoce - czarne pestkowce zebrane w gęste owocostany ukazujące się ponad liśćmi, zasychające po dojrzeniu i długo utrzymujące się na drzewie; czasami aż do wiosny są ozdobą drzewa i pokarmem dla ptaków. Wcześnie zaczyna owocować, bo już w wieku 5 lat. Rośnie szybko, jest długowieczny, żyje nawet do 300 lat.

Uprawiany jest najczęściej w parkach i ogrodach botanicznych. W ogrodach przydomowych sadzić należy pojedyńczo w eksponowanych miejscach pozostawiając mu dużo miejsca - ma szeroki, parasolowaty pokrój, dzięki czemu w czasie upałów może być wspaniałym schronieniem od słońca. Roślina miododajna, cenna dla pszczelarstwa.

UPRAWA:

Korkowce są wyjątkowo odpornymi roślinami, znoszącymi zarówno surowe mrozy, jak i silnie nasłonecznione stanowiska, niemniej preferują stanowiska osłonięte od wiatrów. Lubią gleby żyzne i przepuszczalne. Nie wymagają cięcia.


Korkowiec amurski-liście


Korkowiec amurski
4. Dawidia chińska (Davidia involucrata:

OPIS:

Dawidia jest drzewem niezwykłym. Wielu botaników uważa ją za królową drzew strefy klimatu umiarkowanego. Ze względu na kwiatostany otoczone pięknymi białymi podsadkami, zyskała sobie w wielu różnych językach miano drzewa chusteczkowego lub gołębiego.

Dawidia występuje w zachodnich Chinach, gdzie osiąga wysokość do 20 m. U nas dorasta do 10 m. W młodości ma pokrój stożkowaty, z czasem zaokrąglający się. Pień prosty, u starszych okazów pokryty łuszczącą się korowiną barwy cynamonowej. Liście szeroko owalne, ząbkowane, z czerwonymi ogonkami do 16 cm długości, sercowate u podstawy, wiosną mają barwę brązową, następnie zielenieją, a jesienią przebarwiają się na żółto.

W maju tworzą się gęste, zwisłe, główki do 2 cm średnicy, składające się z niepozornych kwiatów z czerwonopurpurowymi pręcikami. Każdy kwiatostan jest otoczony przez parę białych, do 20 cm długości podsadek i to właśnie ten zadziwiający twór decyduje o jej nieprzepartym uroku.

UPRAWA:

Potrzebuje żyznych, świeżych, głębokich i próchnicznych gleb. Słonecznego lub półcienistego stanowiska, oraz bezwzględnie osłoniętego od silnych wiatrów, które w przeciwnym razie mogłyby zniszczyć to delikatne drzewo. Jest wrażliwa na suszę, a w młodości wymaga okrycia na zimę, gdyż młode pędy cierpią od mrozu. Starsze drzewa są odporne, ale tylko w Polsce Zachodniej, na Pomorzu Zachodnim i cieplejszych okolicach Wielkopolski. Zalecane strefy uprawy 6b-8. Cięcie formujące ma kluczowe znaczenie przez pierwsze pięć lat wzrostu. Zaleca się wyprowadzenie centralnego przewodnika tak wysoko, aby możliwe było podejście pod roślinę. Dawidii nie nękają żadne szkodniki czy choroby.


Dawidia chińska-liście


Dawidia chińska

Projekty ogrodów | Projektowanie ogrodów | Aranżacja zieleni | Ogrody Wrocław | Mapa Strony
 
Projektowanie ogrodów  Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie lub rozpowszechnianie grafiki, zdjęć oraz tekstów bez zgody GARDEN IDEA jest całkowicie zabronione. Wrocław 2007-2014r.