Bioindykacja - jak rozpoznać rodzaj i właściwości gleby w ogrodzie.



Możliwość oceny stanowiska na podstawie rosnących w danym miejscu roślin to bioindykacja. Uzyskana informacja jest oczywiście orientacyjna i nie może zastąpić analizy gleby, gdyż rośliny potrafią przystosować się do mniej korzystnych dla siebie warunków, a czasem mogą rosnąć w zupełnie nietypowym dla gatunku środowisku.

1. Gleby kwaśne i lekko kwaśne:

Skrzyp występuje na glebach wilgotnych i podmokłych, zarówno piaszczystych jak i gliniastych. Na glebach zakwaszonych obok skrzypu występuje także fiołek trójbarwny, szczaw, koniczyna biała, jaskry. Z uwagi na fakt, iż większość roślin uprawianych w ogrodach preferuje odczyn obojętny lub lekko kwaśny, obecność chwastów typowych dla gleb kwaśnych wskazuje na konieczność wapnowania.

2. Gleby zasadowe:

Mak polny, wilczomlecz, tobołek polny, cykoria podróżnik to wskaźniki gleb o wyższym odczynie, zbliżonym do zasadowego. Zbyt wysokie pH może wskazywać na błędy w nawożeniu lub na zanieczyszczenie działki przez odpady budowlane (zaprawa murarska, wapno). Jest to odczyn niekorzystny (pH>7,2), ponieważ prawie wszystkie rośliny bardzo źle znoszą takie warunki. Niestety nie ma szybkiej, taniej i prostej metody zakwaszenia gleb zasadowych. Jest to proces dłużej trwający.

3. Gleby obojętne:

Tasznik pospolity, żywokost lekarski, jasnota purpurowa, przetacznik polny to typowe rośliny dla gleb o pH 6,5-7,2. Jest to korzystna kwasowość dla najczęściej uprawianych roślin.

4. Gleby żyzne:

Pokrzywa, podagrycznik, gwiazdnica pospolita i komosa są wskaźnikami wysokiej zasobności gleby w azot, próchnicy i żyzności. Taka gleba jest odpowiednia dla większości gatunków, w tym tych wymagających (kapusta, pomidor, ogórek).

5. Gleby ubogie w azot:

Na niedobór azotu, a zatem konieczność nawożenia tym składnikiem i prace nad zwiększeniem zawartości próchnicy w glebie wskazuje występowanie: wyki drobnokwiatowej, koniczyny białej i babki lancetowatej. Wiosną można zastosować np. więcej kompostu lub posadzić nawóz zielony.

6. Gleby ciężkie podmokłe lub piaszczyste i suche:

Chwasty mogą wskazywać także warunki wodno-powietrzne w glebie. Na glebach ciężkich i gliniastych często rośnie komosa biała, szczaw kędzierzawy, rumian pospolity i podbiał. Dla gleb podmokłych typowe rośliny to: jaskier rozłogowy, rdest kolankowy, czyściec, kozłek lekarski i skrzyp polny. Charakterystyczne dla stanowisk piaszczystych i suchych są m.in. mak piaskowy, przymiotno, gęsiówka, koniczyna biała, babka lancetowata.

Chwasty jako rośliny wskaźnikowe